Steinachtallauf
April 2027
95346 Stadtsteinach
95346 Stadtsteinach
Wettbewerbe
- 9.7k
- 9.7k Nordic walk
- 20k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 17, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 9.7 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 170 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 170m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Steinachtalhalle, Badstraße 4
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 17, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 9.7 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 170 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 170m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Steinachtalhalle, Badstraße 4
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 17, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 20 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 430 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 430m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Steinachtalhalle, Badstraße 4
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
889/1000644/2026-04-30 15:11:02