Steiraman
August 2026
8750 Bad Mitterndorf
8750 Bad Mitterndorf
Wettbewerbe
- Triathlon (55 km)
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 9, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1 K |
| Cycling: | 42 K |
| Running: | 12 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1158 meters |
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 1158m and descents with a total elevation loss of 1158m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Winterleitenhütte, 8750 Ossach
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
EvenDZ Sporteventagentur
Teuffenbachstraße 41
8750 Judenburg
Austria
Tel.: 0664/6326430
Email: office@evendz.at
Links: Official race info |
Website
Teuffenbachstraße 41
8750 Judenburg
Austria
Tel.: 0664/6326430
Email: office@evendz.at
Links: Official race info |
Website
16221/989513/2026-01-06 09:21:04