1. Swiss Highland Trail
September 26 - September 27, 2026
3780 Berne
3780 Berne
Wettbewerbe
- 15k Trailrun
- 25k Trailrun
- 60k Trailrun
- 42k Trailrun
Race Overview
| Date: | Saturday, September 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:30 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 15 K |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gstaad, 3780 Berne
Race Overview
| Date: | Saturday, September 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 25 K |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gstaad, 3780 Berne
Race Overview
| Date: | Saturday, September 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 60 K |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gstaad, 3780 Berne
Race Overview
| Date: | Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 42 K |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Gstaad, 3780 Berne
Nearby accommodations
Contact
30193/995986/2026-04-02 20:25:06