16. Tairnbacher Sommerlauf
July 2026
69242 Mühlhausen-Tairnbach
69242 Mühlhausen-Tairnbach
Wettbewerbe
- 5k
- 5k Walk
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, July 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Sportplatz 1, 69242 Mühlhausen-Tairnbach
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, July 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Sportplatz 1, 69242 Mühlhausen-Tairnbach
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, July 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Sportplatz 1, 69242 Mühlhausen-Tairnbach
Nearby accommodations
Contact
29507/972026/2025-08-04 20:39:05