21. Sparkassen-Tauchscher Stadtlauf
Fri, August 28, 2026
04425 Taucha
04425 Taucha
Wettbewerbe
- 2.5k Walk
- 5k
- 10k
Race Overview
| Date: | Friday, August 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 PM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 2.5 K |
| Entry fees: | |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kirchstraße, 04425 Taucha, Mehrzweckhalle
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Friday, August 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kirchstraße, 04425 Taucha, Mehrzweckhalle
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Friday, August 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kirchstraße, 04425 Taucha, Mehrzweckhalle
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
3100/990575/2026-01-21 20:07:03