Tchimbé Raid de la Martinique
May 2027
Balata
Balata
Wettbewerbe
- 16k
- 28k
- 53k
- 103k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 16 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 650 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 650m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 28 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1350 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1350m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 53 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2610 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 2610m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 103 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 5500 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 5500m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Nearby accommodations
Contact
8860/1003418/2026-05-14 09:11:03