Teufelsmühlenlauf
Sat, May 23, 2026
6073 Sistrans
6073 Sistrans
Wettbewerbe
- 5k
- 10k
- 10k relay
Race Overview
| Date: | Saturday, May 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is a rolling single-loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sistrans, Tiglsweg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sistrans, Tiglsweg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults and youth |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is a rolling single-loop course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sistrans, Tiglsweg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sistrans, Tiglsweg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 PM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sistrans, Tiglsweg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sistrans, Tiglsweg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
7901/999589/2026-04-28 17:05:03