Austin Marathon
February 2027
Austin, TX 78701
Austin, TX 78701
Wettbewerbe
- 5k
- 13.1M
- 26.2M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, February 14, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Texas State Capitol, Austin
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, February 14, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Texas State Capitol, Austin
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, February 14, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Texas State Capitol, Austin
Nearby accommodations
Contact
1519/992307/2026-02-27 07:11:02