Trail d'Esneux
May 2026
4130 Esneux
4130 Esneux
Wettbewerbe
- 6k Trailrun
- 13k
- 20k Trailrun
- 32k Trailrun
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 6 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 200 meters |
| Time limit: | 10:30 hours |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 200m and descents with a total elevation loss of 200m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Avenue Simonis 7, 4130 Esneux
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 400 meters |
| Time limit: | 10:00 hours |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 400m and descents with a total elevation loss of 400m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Avenue Simonis 7, 4130 Esneux
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 20 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 600 meters |
| Time limit: | 9:30 hours |
| Timing: | not timed |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 600m and descents with a total elevation loss of 600m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Avenue Simonis 7, 4130 Esneux
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, May 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 32 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 800 meters |
| Time limit: | 9:30 hours |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 800m and descents with a total elevation loss of 800m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Avenue Simonis 7, 4130 Esneux
Nearby accommodations
Contact
16167/958220/2025-05-16 10:41:05