Trail des Passerelles du Monteynard
June 2026
38650 Treffort
38650 Treffort
Wettbewerbe
- 24k
- 3.5k
- 16k (teams)
- 16k
- 0.5k
- 1k
- 1.5k
- 12.5k Walk
- 15k
- 23k
- 39k
- 65k
- 65k (teams)
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 24 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1000 meters |
| Maximum number of entries: | 500 starters |
Video
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1000m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, June 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 3.5 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1000 meters |
| Maximum number of entries: | 150 starters |
Video
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1000m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Wednesday, July 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 16 K |
| Teams: | 2-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 670 meters |
| Maximum number of entries: | 200 starters |
Video
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 670m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Wednesday, July 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 16 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 670 meters |
| Maximum number of entries: | 500 starters |
Video
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 670m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, July 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 0.5 K |
| Participants: | children |
| Age: | 6 to 7 |
| Course profile: | flat course |
| Timing: | not timed |
Video
Age restrictions
Participants must be between the ages of 6 and 7 on race day.
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, July 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:20 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 1 K |
| Participants: | children |
| Age: | 8 to 11 |
| Course profile: | flat course |
| Timing: | not timed |
Video
Age restrictions
Participants must be between the ages of 8 and 11 on race day.
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, July 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 1.5 K |
| Participants: | children |
| Age: | 12 to 15 |
| Course profile: | flat course |
| Timing: | not timed |
Video
Age restrictions
Participants must be between the ages of 12 and 15 on race day.
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:45 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 12.5 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 450 meters |
| Timing: | not timed |
Video
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 450m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:45 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 15 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 600 meters |
| Maximum number of entries: | 1.100 starters |
Video
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 600m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 23 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1150 meters |
| Maximum number of entries: | 1.200 starters |
Video
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1150m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, July 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 39 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2000 meters |
Video
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 2000m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, July 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 65 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 3400 meters |
| Maximum number of entries: | 800 starters |
Video
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 3400m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, July 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 65 K |
| Participants: | adults |
| Teams: | 3-person team (team members race at the same time) |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 3400 meters |
| Maximum number of entries: | 200 starters |
Video
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 3400m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
Idée Alpe
21 rue du Béal
38400 SAINT MARTIN D’HERES
France
Tel.: +33 (0)4 76 40 19 22 (France)
Email: anthony@idee-alpe.fr
Link:
Website
21 rue du Béal
38400 SAINT MARTIN D’HERES
France
Tel.: +33 (0)4 76 40 19 22 (France)
Email: anthony@idee-alpe.fr
Link:
Website
15264/970187/2025-07-18 08:11:04