Up & Down Aigle
March 2027
1860 Aigle
1860 Aigle
Wettbewerbe
- 0.5k
- 1k
- 1.5k
- 2k
- 3.1k
- 5.6k
- 11k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 27, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 0.5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Chemin du Fahy, 1860 Aigle, CH
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 3, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 1 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Chemin du Fahy, 1860 Aigle, CH
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 3, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 1.47 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Chemin du Fahy, 1860 Aigle, CH
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 3, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 2 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Chemin du Fahy, 1860 Aigle, CH
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 3, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 3.1 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 172 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 172m and descents with a total elevation loss of 172m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Chemin du Fahy, 1860 Aigle, CH
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 3, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 5.57 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 457 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 457m and descents with a total elevation loss of 457m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Chemin du Fahy, 1860 Aigle, CH
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, April 3, 2027 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 11 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 878 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 878m and descents with a total elevation loss of 878m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Chemin du Fahy, 1860 Aigle, CH
Nearby accommodations
Contact
29859/997569/2026-04-16 00:11:06