Urban Trail Lausanne
March 2027
1007 Lausanne
1007 Lausanne
Wettbewerbe
- 10k Trailrun
- 18k Trailrun
- 31k Trailrun
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 14, 2027 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 10 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Stade Pierre-de-Coubertin, Centre sportif de Vidy, Av. Pierre-de-Coubertin 9, 1007 Lausanne
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stade Pierre-de-Coubertin, Centre sportif de Vidy, Av. Pierre-de-Coubertin 9, 1007 Lausanne
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 14, 2027 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 18 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 450 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 450m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Stade Pierre-de-Coubertin, Centre sportif de Vidy, Av. Pierre-de-Coubertin 9, 1007 Lausanne
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stade Pierre-de-Coubertin, Centre sportif de Vidy, Av. Pierre-de-Coubertin 9, 1007 Lausanne
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 14, 2027 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 31 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 900 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 900m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Stade Pierre-de-Coubertin, Centre sportif de Vidy, Av. Pierre-de-Coubertin 9, 1007 Lausanne
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Stade Pierre-de-Coubertin, Centre sportif de Vidy, Av. Pierre-de-Coubertin 9, 1007 Lausanne
Nearby accommodations
Contact
27859/995174/2026-03-27 00:11:07