Velburger Kirchweihtriathlon
Sat, July 18, 2026
92355 Velburg
92355 Velburg
Wettbewerbe
- Triathlon (25,1 km)
- Relay triathlon (25,1 km)
- Triathlon (47,7 km)
- Relay triathlon (47,7 km)
Race Overview
| Date: | Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:30 PM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.6 K |
| Cycling: | 19.8 K |
| Running: | 4.7 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, 92355 Velburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:30 PM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.6 K |
| Cycling: | 19.8 K |
| Running: | 4.7 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, 92355 Velburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.2 K |
| Cycling: | 37.1 K |
| Running: | 9.4 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, 92355 Velburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, July 18, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.2 K |
| Cycling: | 37.1 K |
| Running: | 9.4 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportplatz, 92355 Velburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
14018/992521/2026-02-27 17:11:04