Verenalauf
Sun, June 14, 2026
78595 Hausen o.V.
78595 Hausen o.V.
Wettbewerbe
- 5.3k Walk
- 5.3k
- 10.6k Walk
- 10.6k
Race Overview
| Date: | Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:45 AM |
| Sport: | walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5.3 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Verenahalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Verenahalle
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5.3 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Verenahalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Verenahalle
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:45 AM |
| Sport: | walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10.6 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Verenahalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Verenahalle
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:10 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10.6 K |
| Participants: | adults and youth |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Verenahalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Verenahalle
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
14149/992496/2026-02-27 16:51:04