Vöcklataler Volkslauf
April 2027
4870 Pfaffing
4870 Pfaffing
Wettbewerbe
- 5.2k
- 13.1k Nordic walk
- 13.1k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 18, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:35 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5.2 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 80 meters |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Dorfhalle, 4870 Pfaffing
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 18, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 13.1 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 130 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 130m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Dorfhalle, 4870 Pfaffing
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, April 18, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 130 meters |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Dorfhalle, 4870 Pfaffing
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
6022/1001069/2026-05-01 11:41:02