Voerde läuft
September 2026
46562 Voerde
46562 Voerde
Wettbewerbe
- 2.5k Walk
- 5k
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 2.5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Rathauspl, 46562 Voerde
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathauspl, 46562 Voerde
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 01:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Rathauspl, 46562 Voerde
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathauspl, 46562 Voerde
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 20, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:45 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Rathauspl, 46562 Voerde
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathauspl, 46562 Voerde
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
29708/979921/2025-10-03 13:11:06