37. Heideblütenlauf
Sat, August 29, 2026
29640 Schneverdingen
29640 Schneverdingen
Wettbewerbe
- 5k Hiking
- 5k Walk/Nordic walk
- 5k
- 10k
Race Overview
| Date: | Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Sport: | hiking |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schulstraße 20, Schneverdingen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathaus Schneverdingen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:05 PM |
| Sport: | walking & Nordic walking |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schulstraße 20, Schneverdingen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathaus Schneverdingen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
| Teams: | 4-person team (team members race at the same time) |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schulstraße 20, Schneverdingen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathaus Schneverdingen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:10 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Schulstraße 20, Schneverdingen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Rathaus Schneverdingen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
1061/980827/2025-10-12 12:44:27