VulkanBike Eifel-Marathon
Sat, September 12, 2026
54550 Daun
54550 Daun
Wettbewerbe
- 21.1k Mountain biking
- 25k Mountain biking
- 37k Mountain biking
- 37k Mountain biking
- 42.2k Mountain biking
- 62k Mountain biking
- 62k Mountain biking
- 88k Mountain biking
- 99k Mountain biking
- 115k Mountain biking
Race Overview
| Date: | Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 21.1 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2000 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 2000m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, 54550 Daun
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:45 AM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 25 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, 54550 Daun
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 37 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 900 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 900m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, 54550 Daun
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:45 AM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 37 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, 54550 Daun
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 42.195 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, 54550 Daun
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 62 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1300 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1300m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, 54550 Daun
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:15 AM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 62 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, 54550 Daun
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 88 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, 54550 Daun
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 99 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, 54550 Daun
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, September 12, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Mountainbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 115 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2400 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 2400m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, 54550 Daun
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
16893/989289/2025-12-29 21:39:05