Waldsteinlauf
Fri, May 1, 2026
95176 Martinsreuth
95176 Martinsreuth
Wettbewerbe
- 6k Run/Walk/Nordic walk
- 11k Run/Walk/Nordic walk
- 22k Run/Walk/Nordic walk
Race Overview
| Date: | Friday, May 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | Run & nordic walk |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Martinsreuther Straße 22, 95176 Martinsreuth
Race Overview
| Date: | Friday, May 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | Run & nordic walk |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 11 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Martinsreuther Straße 22, 95176 Martinsreuth
Race Overview
| Date: | Friday, May 1, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | Run & nordic walk |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 22 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 300 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 300m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Martinsreuther Straße 22, 95176 Martinsreuth
Nearby accommodations
Contact
4490/990909/2026-01-25 00:09:02