Wehlheider Volkslauf
Sun, June 7, 2026
34121 Kassel
34121 Kassel
Wettbewerbe
- 5k
- 5k Walk
- 10k
- 17.6k
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:10 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Wilhelm-Buchenau-Kampfbahn, 34121 Kassel
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:10 AM |
| Sport: | walking |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 5 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Wilhelm-Buchenau-Kampfbahn, 34121 Kassel
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Wilhelm-Buchenau-Kampfbahn, 34121 Kassel
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Race Overview
| Date: | Sunday, June 7, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:50 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 17.6 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Wilhelm-Buchenau-Kampfbahn, 34121 Kassel
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
Nearby accommodations
Contact
6003/999484/2026-04-24 18:53:03