Weißeritztallauf
September 2026
01774 Klingenberg Ortsteil Röthenbach
01774 Klingenberg Ortsteil Röthenbach
Wettbewerbe
- 2.5k
- 7.5k
- 7.5k Nordic walk
- 13k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:10 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 2.5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 34 meters |
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Start Sportplatz Röthenbach Gemeinde 01774 Klingenberg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Start Sportplatz Röthenbach Gemeinde 01774 Klingenberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:05 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 7.5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 151 meters |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 151m and descents with a total elevation loss of 151m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Start Sportplatz Röthenbach Gemeinde 01774 Klingenberg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Start Sportplatz Röthenbach Gemeinde 01774 Klingenberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:05 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 7.5 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 151 meters |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 151m and descents with a total elevation loss of 151m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Start Sportplatz Röthenbach Gemeinde 01774 Klingenberg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Start Sportplatz Röthenbach Gemeinde 01774 Klingenberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 265 meters |
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 265m and descents with a total elevation loss of 265m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Start Sportplatz Röthenbach Gemeinde 01774 Klingenberg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Start Sportplatz Röthenbach Gemeinde 01774 Klingenberg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
Röthenbach e.V.
Weisseritzstrasse 1
01074 Klingenberg Ortsteil Röthenbach
Germany
Email: info@roethenbach-ev.de
Links: Official race info |
Website
Weisseritzstrasse 1
01074 Klingenberg Ortsteil Röthenbach
Germany
Email: info@roethenbach-ev.de
Links: Official race info |
Website
4013/980621/2025-10-10 10:21:02