Welver Crosslauf
59514 Welver
- 3k
- 8k
- 13k
Race Overview
| Date: | expected Sunday, January 17, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 3 K |
| Participants: | adults and youth |
| Age: | 14 to 99 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 5 meters |
| Time limit: | 0:30 hours |
Video
Age restrictions
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Bördehalle Welver (Direkt vor der Empore), Am Sportplatz 7, 59514 Welver
When:
Sun, 01.22, 17 11:00 - 13:00
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Bördehalle Welver (Direkt vor der Empore), Am Sportplatz 7, 59514 Welver
When:
Sun, 01.22, 17 11:00 - 13:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bördehalle Welver (Direkt vor der Empore), Am Sportplatz 7, 59514 Welver
When:
Sun, 01.22, 17 11:00 - 13:00
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Bördehalle Welver (Direkt vor der Empore), Am Sportplatz 7, 59514 Welver
When:
Sun, 01.22, 17 11:00 - 13:00
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Bördehalle Welver (Direkt vor der Empore), Am Sportplatz 7, 59514 Welver
When:
Sun, 01.22, 17 11:00 - 13:00
Age groups
Youth age groups:
| M/F 14: | year of birth 2013 |
| M/F 15: | year of birth 2012 |
| M/F U18: | year of birth 2010-2011 |
| M/F U20: | year of birth 2008-2009 |
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1998-2007 |
| M/F 30: | year of birth 1988-1997 |
| M/F 40: | year of birth 1978-1987 |
| M/F 50: | year of birth 1968-1977 |
| M/F 60: | year of birth 1958-1967 |
| M/F 70: | year of birth 1948-1957 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Sunday, January 17, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:45 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 8 K |
| Participants: | adults |
| Age: | 18 to 99 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 15 meters |
| Time limit: | 1:45 hours |
Video
Age restrictions
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Bördehalle Welver (Direkt vor der Empore), Am Sportplatz 7, 59514 Welver
When:
Sun, 01.22, 17 11:00 - 13:00
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Bördehalle Welver (Direkt vor der Empore), Am Sportplatz 7, 59514 Welver
When:
Sun, 01.22, 17 11:00 - 13:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bördehalle Welver (Direkt vor der Empore), Am Sportplatz 7, 59514 Welver
When:
Sun, 01.22, 17 11:00 - 13:00
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Bördehalle Welver (Direkt vor der Empore), Am Sportplatz 7, 59514 Welver
When:
Sun, 01.22, 17 11:00 - 13:00
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Bördehalle Welver (Direkt vor der Empore), Am Sportplatz 7, 59514 Welver
When:
Sun, 01.22, 17 11:00 - 13:00
Age groups
Adult age groups:
| M/F U20: | year of birth 2008-2009 |
| M/F: | year of birth 1998-2007 |
| M/F 30: | year of birth 1988-1997 |
| M/F 40: | year of birth 1978-1987 |
| M/F 50: | year of birth 1968-1977 |
| M/F 60: | year of birth 1958-1967 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
dp.event.results.label
Race Overview
| Date: | expected Sunday, January 17, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 12:45 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13 K |
| Participants: | adults |
| Age: | 18 to 99 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 25 meters |
| Time limit: | 1:45 hours |
Video
Age restrictions
Where is the parking area?
What:
Parking for all races.
Where:
Bördehalle Welver (Direkt vor der Empore), Am Sportplatz 7, 59514 Welver
When:
Sun, 01.22, 17 11:00 - 13:00
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Bördehalle Welver (Direkt vor der Empore), Am Sportplatz 7, 59514 Welver
When:
Sun, 01.22, 17 11:00 - 13:00
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bördehalle Welver (Direkt vor der Empore), Am Sportplatz 7, 59514 Welver
When:
Sun, 01.22, 17 11:00 - 13:00
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Bördehalle Welver (Direkt vor der Empore), Am Sportplatz 7, 59514 Welver
When:
Sun, 01.22, 17 11:00 - 13:00
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Bördehalle Welver (Direkt vor der Empore), Am Sportplatz 7, 59514 Welver
When:
Sun, 01.22, 17 11:00 - 13:00
Age groups
Adult age groups:
| M/F U20: | year of birth 2008-2009 |
| M/F: | year of birth 1998-2007 |
| M/F 30: | year of birth 1988-1997 |
| M/F 40: | year of birth 1978-1987 |
| M/F 50: | year of birth 1968-1977 |
| M/F 60: | year of birth 1958-1967 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
dp.event.results.label
Nearby accommodations
Contact
Märkische Str. 2a
59071 Hamm
Germany
Tel.: 02381-870417
Email: helmut.klauke@tv-flerke.de
Links: Official race info |
Website
6998/991149/2026-01-30 12:51:03