WerraEnergie SwimRun Bad Salzungen
June 2026
36433 Bad Salzungen
36433 Bad Salzungen
Wettbewerbe
- Swim & Run (2,6 miles)
- Swim & Run (relay, 2,6 km)
- Swim & Run (5,2 km)
- Swim & Run (relay, 5,2 km)
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | Swim & Run |
| Distance: | 2.6 M |
| Swimming: | 0.2 M |
| Running: | 2.4 M |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Burgsee Bad Salzungen, Seespforte, 36433 Bad Salzungen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Burgsee Bad Salzungen, Seespforte, 36433 Bad Salzungen
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | Swim & Run |
| Distance: | 2.6 K |
| Swimming: | 0.2 K |
| Running: | 2.4 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Burgsee Bad Salzungen, Seespforte, 36433 Bad Salzungen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Burgsee Bad Salzungen, Seespforte, 36433 Bad Salzungen
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 PM |
| Sport: | Swim & Run |
| Distance: | 5.2 K |
| Swimming: | 0.4 K |
| Running: | 4.8 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Burgsee Bad Salzungen, Seespforte, 36433 Bad Salzungen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Burgsee Bad Salzungen, Seespforte, 36433 Bad Salzungen
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, June 27, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 PM |
| Sport: | Swim & Run |
| Distance: | 5.2 K |
| Swimming: | 0.4 K |
| Running: | 4.8 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Burgsee Bad Salzungen, Seespforte, 36433 Bad Salzungen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Burgsee Bad Salzungen, Seespforte, 36433 Bad Salzungen
Nearby accommodations
Contact
29477/968846/2025-07-10 16:11:06