Wiener Feuerwehrlauf
March 2027
1020 Wien
1020 Wien
Wettbewerbe
- 5k
- 10k
- 15k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 28, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
KSV Sport und Seminarzentrum Prater, Rustenschacheralle 3-5, 1020 Wien
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 28, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
KSV Sport und Seminarzentrum Prater, Rustenschacheralle 3-5, 1020 Wien
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 28, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 15 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
KSV Sport und Seminarzentrum Prater, Rustenschacheralle 3-5, 1020 Wien
Nearby accommodations
Contact
5996/997101/2026-04-10 11:11:02