Wölbbrückenlauf
August 2026
01723 Kesselsdorf
01723 Kesselsdorf
Wettbewerbe
- 0.8k
- 2k
- 5k Run & Walk
- 8k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, August 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:45 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 0.8 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zur Alten Poststraße 19, 01723 Kesselsdorf
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, August 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 2 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zur Alten Poststraße 19, 01723 Kesselsdorf
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, August 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:15 PM |
| Sport: | Run & walk |
| Distance: | 5 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zur Alten Poststraße 19, 01723 Kesselsdorf
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Friday, August 28, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 8 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zur Alten Poststraße 19, 01723 Kesselsdorf
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
29587/975760/2025-09-10 18:21:05