Int. Wolfgangseelauf - Salzkammergut Marathon
October 2026
5360 St. Wolfgang
5360 St. Wolfgang
Wettbewerbe
- 5.2k
- 8.5k Walk
- 10k
- 14k Walk
- 18.5k Walk
- 27k
- 27k Walk
- 42.2k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5.2 K |
| Participants: | adults |
| Age: | 14 to 89 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 61 meters |
| Time limit: | 1:00:00 Std. hours |
| Maximum number of entries: | 1.200 starters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 14 and 89 on race day.
Course
The start and finish lines for this rolling course are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 61m and descents with a total elevation loss of 61m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
St. Wolfgang
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Adult age groups:
| M/F U20: | year of birth 2007-2008 |
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1992-1996 |
| M/F 35: | year of birth 1987-1991 |
| M/F 40: | year of birth 1982-1986 |
| M/F 45: | year of birth 1977-1981 |
| M/F 50: | year of birth 1972-1976 |
| M/F 55: | year of birth 1967-1971 |
| M/F 60: | year of birth 1962-1966 |
| M/F 65: | year of birth 1957-1961 |
| M/F 70: | year of birth 1952-1956 |
| M/F 75: | year of birth 1947-1951 |
| M/F 80: | year of birth 1942-1946 |
Age group assignment is based on year of birth.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 8.5 K |
| Participants: | children & students |
| Age: | 2 to 13 |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 1 meters |
| Time limit: | nein hours |
| Maximum number of entries: | 400 starters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 2 and 13 on race day.
Course
This race is on a flat one-lap loop.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
St. Wolfgang
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Children's age groups:
Youth age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Children's age groups:
| M/F 4: | year of birth 2022 |
| M/F 5: | year of birth 2021 |
| M/F 6: | year of birth 2020 |
| M/F 7: | year of birth 2019 |
| M/F 8: | year of birth 2018 |
| M/F 9: | year of birth 2017 |
| M/F 10: | year of birth 2016 |
| M/F 11: | year of birth 2015 |
Youth age groups:
| M/F 12: | year of birth 2014 |
| M/F 13: | year of birth 2013 |
Age group assignment is based on year of birth.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:34 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Age: | 16 to 89 |
| Course profile: | flat course |
| Elevation gain: | 34 meters |
| Time limit: | 1:40:00 Std. hours |
| Maximum number of entries: | 2.300 starters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 16 and 89 on race day.
Pacers
Pacers will be available for the following target times: 0:40, 0:50 and 1:00.
You will recognize pacers by conspicuous T-shirts.
You will recognize pacers by conspicuous T-shirts.
Course
This race is on a flat course. The start and finish lines are in different locations.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
St. Wolfgang
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Adult age groups:
| M/F U20: | year of birth 2007-2008 |
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1992-1996 |
| M/F 35: | year of birth 1987-1991 |
| M/F 40: | year of birth 1982-1986 |
| M/F 45: | year of birth 1977-1981 |
| M/F 50: | year of birth 1972-1976 |
| M/F 55: | year of birth 1967-1971 |
| M/F 60: | year of birth 1962-1966 |
| M/F 65: | year of birth 1957-1961 |
| M/F 70: | year of birth 1952-1956 |
| M/F 75: | year of birth 1947-1951 |
| M/F 80: | year of birth 1942-1946 |
Age group assignment is based on year of birth.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 14 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
St. Wolfgang
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 18.5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
St. Wolfgang
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 27 K |
| Participants: | adults |
| Age: | 18 to 89 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 295 meters |
| Time limit: | 4:00:00 Std. hours |
| Maximum number of entries: | 2.400 starters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 18 and 89 on race day.
Course
This race is a rolling single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 295m and descents with a total elevation loss of 295m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
St. Wolfgang
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Adult age groups:
| M/F U20: | year of birth 2007-2008 |
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1992-1996 |
| M/F 35: | year of birth 1987-1991 |
| M/F 40: | year of birth 1982-1986 |
| M/F 45: | year of birth 1977-1981 |
| M/F 50: | year of birth 1972-1976 |
| M/F 55: | year of birth 1967-1971 |
| M/F 60: | year of birth 1962-1966 |
| M/F 65: | year of birth 1957-1961 |
| M/F 70: | year of birth 1952-1956 |
| M/F 75: | year of birth 1947-1951 |
| M/F 80: | year of birth 1942-1946 |
Age group assignment is based on year of birth.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 27 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
St. Wolfgang
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 17, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:15 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 42.195 K |
| Participants: | adults |
| Age: | 18 to 89 |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 417 meters |
| Time limit: | 6:15:00 Std. hours |
| Maximum number of entries: | 300 starters |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 18 and 89 on race day.
Course
The start and finish lines for this rolling course are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 417m and descents with a total elevation loss of 417m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
St. Wolfgang
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Adult age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Adult age groups:
| M/F: | year of birth 1997-2006 |
| M/F 30: | year of birth 1987-1996 |
| M/F 40: | year of birth 1977-1986 |
| M/F 50: | year of birth 1967-1976 |
| M/F 60: | year of birth 1957-1966 |
| M/F 70: | year of birth 1947-1956 |
| M/F 80: | year of birth 1937-1946 |
Age group assignment is based on year of birth.
Nearby accommodations
Contact
Laufgemeinschaft St. Wolfgang / Franz Sperrer
Au 140
5360 St. Wolfgang
Austria
Tel.: 0043 6138 / 80 03
Email: info@wolfgangsee.at
Links: Official race info |
Website
Au 140
5360 St. Wolfgang
Austria
Tel.: 0043 6138 / 80 03
Email: info@wolfgangsee.at
Links: Official race info |
Website
1084/984777/2025-11-22 17:37:08