Bergische-Wupperlauf
53557 Bad Hönningen
- 20k Hiking
- 25k Hiking
- 42.2k Hiking
- 50k Hiking
Race Overview
| Date: | expected Monday, January 4, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 20 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kristall Rheinpark-Therme Bad Hönningen, Allee St.Pierre Les Nemours 1, 53557 Bad Hönningen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kristall Rheinpark-Therme Bad Hönningen, Allee St.Pierre Les Nemours 1, 53557 Bad Hönningen
Race Overview
| Date: | expected Monday, January 4, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 25 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 788 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kristall Rheinpark-Therme Bad Hönningen, Allee St.Pierre Les Nemours 1, 53557 Bad Hönningen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kristall Rheinpark-Therme Bad Hönningen, Allee St.Pierre Les Nemours 1, 53557 Bad Hönningen
Race Overview
| Date: | expected Monday, January 4, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 42.195 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1467 meters |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kristall Rheinpark-Therme Bad Hönningen, Allee St.Pierre Les Nemours 1, 53557 Bad Hönningen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kristall Rheinpark-Therme Bad Hönningen, Allee St.Pierre Les Nemours 1, 53557 Bad Hönningen
Race Overview
| Date: | expected Monday, January 4, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:15 AM |
| Sport: | hiking |
| Distance: | 50 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Kristall Rheinpark-Therme Bad Hönningen, Allee St.Pierre Les Nemours 1, 53557 Bad Hönningen
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Kristall Rheinpark-Therme Bad Hönningen, Allee St.Pierre Les Nemours 1, 53557 Bad Hönningen
Nearby accommodations
Contact
7046/990173/2026-01-16 09:41:03