Xterra Trail Luxembourg
July 2026
Rosport
Rosport
Wettbewerbe
- Cross duathlon (8,2 km)
- Cross duathlon (21,5 km)
- Cross duathlon (42 km)
- Cross duathlon (relay, 42 km)
- 6k Trailrun
- 13k Trailrun
- 18k Trailrun
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 25, 2026 |
|---|---|
| Sport: | cross duathlon |
| Running: | 0.2 K |
| Cycling: | 6 K |
| Running: | 2 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
33 Rue Du Barrage, 6581 Rosport, Luxembourg
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 25, 2026 |
|---|---|
| Sport: | cross duathlon |
| Running: | 0.5 K |
| Cycling: | 15 K |
| Running: | 6 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
33 Rue Du Barrage, 6581 Rosport, Luxembourg
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 25, 2026 |
|---|---|
| Sport: | cross duathlon |
| Running: | 1.5 K |
| Cycling: | 30 K |
| Running: | 10.5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
33 Rue Du Barrage, 6581 Rosport, Luxembourg
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 25, 2026 |
|---|---|
| Sport: | cross duathlon |
| Running: | 1.5 K |
| Cycling: | 30 K |
| Running: | 10.5 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
33 Rue Du Barrage, 6581 Rosport, Luxembourg
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 6 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
33 Rue Du Barrage, 6581 Rosport, Luxembourg
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 25, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 06:30 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 13 K |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
33 Rue Du Barrage, 6581 Rosport, Luxembourg
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 25, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 18 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
33 Rue Du Barrage, 6581 Rosport, Luxembourg
Nearby accommodations
Contact
16507/972522/2025-08-07 19:11:04