Zweistädtelauf
September 2026
91732 Merkendorf
91732 Merkendorf
Wettbewerbe
- 5k Run & Walk
- 7.8k relay
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:20 PM |
| Sport: | Run & walk |
| Distance: | 5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, 91732 Merkendorf
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 26, 2026 |
|---|---|
| Sport: | running |
| Distance: | 7.8 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, 91732 Merkendorf
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 26, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:15 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Marktplatz, 91732 Merkendorf
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
7385/980397/2025-10-09 14:31:03