Zwickauer Sparkassen Stadtlauf
Sun, May 10, 2026
08056 Zwickau
08056 Zwickau
Wettbewerbe
- 4.7k
- 6.6k
- 10k
Race Overview
| Date: | Sunday, May 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:30 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 4.7 K |
| Participants: | adults |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Course
This race is on a flat loop course with multiple laps.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Zwickau, Kornmarkt
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zwickau, Kornmarkt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, May 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:50 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 6.6 K |
| Entry fees: | |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Zwickau, Kornmarkt
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zwickau, Kornmarkt
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, May 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:50 AM |
| Sport: | running |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | youth |
| Age: | 17 to 19 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | flat course |
Age restrictions
Participants must be between the ages of 17 and 19 on race day.
Course
This race is on a flat loop course with multiple laps.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Zwickau, Kornmarkt
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zwickau, Kornmarkt
Age groups
The results for this race will be in the following age groups:
Youth age groups:
Age group assignment is based on year of birth.
Youth age groups:
| M/F U18: | year of birth 2009-2010 |
| M/F U20: | year of birth 2007-2008 |
Age group assignment is based on year of birth.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
5194/992466/2026-02-27 16:29:02