Zwickau Triathlon
08056 Zwickau
- Triathlon (Sprint distance)
- Relay triathlon (Sprint distance)
- Triathlon (Sprint distance)
- Relay triathlon (Sprint distance)
- Triathlon (Olympic distance)
- Triathlon (53,5 km)
- Triathlon (Olympic distance)
- Triathlon (104,9 km)
Race Overview
| Date: | Sunday, September 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.4 M |
| Cycling: | 10 M |
| Running: | 2.5 M |
| Age: | older than 12 |
| Course profile: | rolling course |
Age restrictions
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
children/youth
Race Overview
| Date: | Sunday, September 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:00 PM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.4 M |
| Cycling: | 10 M |
| Running: | 2.5 M |
| Relay: | 3-person relay |
| Course profile: | rolling course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
children/youth
Race Overview
| Date: | Sunday, September 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:55 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.7 M |
| Cycling: | 19 M |
| Running: | 5 M |
| Course profile: | rolling course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
children/youth
Race Overview
| Date: | Sunday, September 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:55 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.7 M |
| Cycling: | 19 M |
| Running: | 5 M |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 16 |
| Relay: | 3-person relay |
| Course profile: | rolling course |
Age restrictions
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
children/youth
Race Overview
| Date: | Sunday, September 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:15 PM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.5 M |
| Cycling: | 42 M |
| Running: | 10 M |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 18 |
| Course profile: | rolling course |
Age restrictions
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
children/youth
Race Overview
| Date: | Sunday, September 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:15 PM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.5 K |
| Cycling: | 42 K |
| Running: | 10 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
children/youth
Race Overview
| Date: | Sunday, September 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.9 M |
| Cycling: | 83 M |
| Running: | 20 M |
| Course profile: | rolling course |
Course
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
children/youth
Race Overview
| Date: | Sunday, September 13, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.9 K |
| Cycling: | 83 K |
| Running: | 20 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
Where are the showers?
What:
Showers for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
Where are the changing rooms?
What:
Changing rooms for all races.
Where:
Zwikau, Tonstraße 5, Glück Auf Schwimmhalle
children/youth
Nearby accommodations
Contact
Dr.-Friedrichs - Ring 9
08056 Zwickau
Germany
Tel.: 0174-3161600
Email: info@zwickau-triathlon.de
Links: Official race info |
Website
14048/989310/2025-12-29 22:29:03