Azores Trail Run
May 2027
9950-302 Madalena do Pico
9950-302 Madalena do Pico
Wettbewerbe
- 10k Trailrun
- 24.3k Trailrun
- 41.9k Trailrun
- 65k Trailrun
- 118k Trailrun
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 03:00 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 10 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 480 meters |
Video
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 480m and descents with a total elevation loss of 480m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 24.3 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1380 meters |
Video
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1380m and descents with a total elevation loss of 1380m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 41.9 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2390 meters |
Video
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 2390m and descents with a total elevation loss of 2390m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 05:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 65 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 3390 meters |
Video
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 3390m and descents with a total elevation loss of 3390m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, May 1, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 118 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 5390 meters |
Video
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 5390m and descents with a total elevation loss of 5390m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
Nearby accommodations
Contact
9152/1003692/2026-05-14 15:11:03