Best in the West Triathlon Festival
September 2026
Sweet Home, OR 97345
Sweet Home, OR 97345
Wettbewerbe
- 10k
- 13.1M
- 5k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:05 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
44450 North River Drive, Sweet Home, OR 97345, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
44450 North River Drive, Sweet Home, OR 97345, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 5, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 12:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
44450 North River Drive, Sweet Home, OR 97345, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
44450 North River Drive, Sweet Home, OR 97345, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, September 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
44450 North River Drive, Sweet Home, OR 97345, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
44450 North River Drive, Sweet Home, OR 97345, US
Nearby accommodations
Contact
25255/977425/2025-09-19 08:41:06