Hazleton Town and Trail Race Series
Hazleton, PA 18201
- 1M
- 5k
- 5k Walk
- 10k
- 13.1M
- 100 Yard
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 1 M |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
1749 E Broad St, intersection of route 93 & route 424, Hazleton, PA 18201, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
1749 E Broad St, intersection of route 93 & route 424, Hazleton, PA 18201, US
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
1749 E Broad St, intersection of route 93 & route 424, Hazleton, PA 18201, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
1749 E Broad St, intersection of route 93 & route 424, Hazleton, PA 18201, US
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
1749 E Broad St, intersection of route 93 & route 424, Hazleton, PA 18201, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
1749 E Broad St, intersection of route 93 & route 424, Hazleton, PA 18201, US
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
1749 E Broad St, intersection of route 93 & route 424, Hazleton, PA 18201, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
1749 E Broad St, intersection of route 93 & route 424, Hazleton, PA 18201, US
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
1749 E Broad St, intersection of route 93 & route 424, Hazleton, PA 18201, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
1749 E Broad St, intersection of route 93 & route 424, Hazleton, PA 18201, US
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:20 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | Yd |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
1749 E Broad St, intersection of route 93 & route 424, Hazleton, PA 18201, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
1749 E Broad St, intersection of route 93 & route 424, Hazleton, PA 18201, US
Nearby accommodations
Contact
22092/982663/2025-10-24 19:27:08