Lafayette General Zydeco Marathon! 26.2 Full | 13.1 Half | Team Relay | 5k | 1 Mile
Lafayette, LA 70501
- 1M
- 5k
- 13.1M
- 13.1M (relay)
- 26.2M
- 26.2M relay
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 1 M |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Parc International Downtown Lafayette, 200 Garfield Street, Lafayette, LA 70501, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Parc International Downtown Lafayette, 200 Garfield Street, Lafayette, LA 70501, US
Race Overview
| Date: | expected Saturday, March 6, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Parc International Downtown Lafayette, 200 Garfield Street, Lafayette, LA 70501, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Parc International Downtown Lafayette, 200 Garfield Street, Lafayette, LA 70501, US
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 7, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Parc International Downtown Lafayette, 200 Garfield Street, Lafayette, LA 70501, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Parc International Downtown Lafayette, 200 Garfield Street, Lafayette, LA 70501, US
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 7, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Parc International Downtown Lafayette, 200 Garfield Street, Lafayette, LA 70501, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Parc International Downtown Lafayette, 200 Garfield Street, Lafayette, LA 70501, US
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 7, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Parc International Downtown Lafayette, 200 Garfield Street, Lafayette, LA 70501, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Parc International Downtown Lafayette, 200 Garfield Street, Lafayette, LA 70501, US
Race Overview
| Date: | expected Sunday, March 7, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Parc International Downtown Lafayette, 200 Garfield Street, Lafayette, LA 70501, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Parc International Downtown Lafayette, 200 Garfield Street, Lafayette, LA 70501, US
Nearby accommodations
Contact
19423/994118/2026-03-20 07:11:04