Skinny Turkey 5K 10K & Half Marathon
November 2026
Raleigh, NC 27614
Raleigh, NC 27614
Wettbewerbe
- 1M Walk
- 5k
- 10k
- 13.1M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Thursday, November 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | walking |
| Distance: | 1 M |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
2200 Wakefield Pines Dr, Raleigh, NC 27614, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
2200 Wakefield Pines Dr, Raleigh, NC 27614, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Thursday, November 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
2200 Wakefield Pines Dr, Raleigh, NC 27614, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
2200 Wakefield Pines Dr, Raleigh, NC 27614, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Thursday, November 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:45 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
2200 Wakefield Pines Dr, Raleigh, NC 27614, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
2200 Wakefield Pines Dr, Raleigh, NC 27614, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Thursday, November 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
2200 Wakefield Pines Dr, Raleigh, NC 27614, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
2200 Wakefield Pines Dr, Raleigh, NC 27614, US
Nearby accommodations
Contact
18664/986970/2025-12-02 08:11:06