St. Pete Beach Classic
St. Pete Beach, FL 33706
- 3.8M
- 5k
- 10k
- 13.1M
Race Overview
| Date: | expected Saturday, January 9, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 3.8 M |
| Maximum number of entries: | 200 starters |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sirata Beach Resort & Conference Center, 5300 Gulf Blvd, St. Pete Beach, FL 33706, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sirata Beach Resort & Conference Center, 5300 Gulf Blvd, St. Pete Beach, FL 33706, US
Race Overview
| Date: | expected Saturday, January 9, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5 K |
| Maximum number of entries: | 750 starters |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sirata Beach Resort & Conference Center, 5300 Gulf Blvd, St. Pete Beach, FL 33706, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sirata Beach Resort & Conference Center, 5300 Gulf Blvd, St. Pete Beach, FL 33706, US
Race Overview
| Date: | expected Saturday, January 9, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Maximum number of entries: | 689 starters |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sirata Beach Resort & Conference Center, 5300 Gulf Blvd, St. Pete Beach, FL 33706, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sirata Beach Resort & Conference Center, 5300 Gulf Blvd, St. Pete Beach, FL 33706, US
Race Overview
| Date: | expected Sunday, January 10, 2027 |
|---|---|
| Race start time: | 06:45 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Maximum number of entries: | 600 starters |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Sirata Beach Resort & Conference Center, 5300 Gulf Blvd, St. Pete Beach, FL 33706, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sirata Beach Resort & Conference Center, 5300 Gulf Blvd, St. Pete Beach, FL 33706, US
Nearby accommodations
Contact
18096/990766/2026-01-23 06:51:04