The Philadelphia Marathon Weekend
November 2026
Philadelphia, PA 19130
Philadelphia, PA 19130
Wettbewerbe
- 8k
- 13.1M
- 26.2M
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, November 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 8 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
2600 Benjamin Franklin Parkway, Philadelphia Museum of Art, Philadelphia, PA 19130, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
2600 Benjamin Franklin Parkway, Philadelphia Museum of Art, Philadelphia, PA 19130, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, November 14, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 13.1 M (21,0975 K) |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
2600 Benjamin Franklin Parkway, Philadelphia Museum of Art, Philadelphia, PA 19130, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
2600 Benjamin Franklin Parkway, Philadelphia Museum of Art, Philadelphia, PA 19130, US
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, November 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 26.2 M (42,195 K) |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
2600 Benjamin Franklin Parkway, Philadelphia Museum of Art, Philadelphia, PA 19130, US
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
2600 Benjamin Franklin Parkway, Philadelphia Museum of Art, Philadelphia, PA 19130, US
Nearby accommodations
Contact
22293/986409/2025-11-28 07:11:05