Challenge St. Pölten
May 29 - May 31, 2026
3100 St. Pölten
3100 St. Pölten
Wettbewerbe
- Triathlon (19,25 km)
- Triathlon (Half distance )
- Relay triathlon (113 km)
- Bike & Run (111,1 km)
- Swim & Run (91,9 km)
Race Overview
| Date: | Friday, May 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:45 PM |
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 0.25 K |
| Cycling: | 16 K |
| Running: | 3 K |
| Wertung: | Einzelstarter, Teamwertung möglich |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bimbo-Binder-Promenade 15, 3100 St. Pölten
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.9 M |
| Cycling: | 90 M |
| Running: | 13.1 M (21,0975 K) |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bimbo-Binder-Promenade 15, 3100 St. Pölten
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Event-Type: | race |
| Swimming: | 1.9 K |
| Cycling: | 90 K |
| Running: | 21.1 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bimbo-Binder-Promenade 15, 3100 St. Pölten
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Bike & Run |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 111.1 K |
| Cycling: | 90 K |
| Running: | 21.1 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bimbo-Binder-Promenade 15, 3100 St. Pölten
Race Overview
| Date: | Sunday, May 31, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Swim & Run |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 91.9 K |
| Swimming: | 1.9 K |
| Running: | 90 K |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Bimbo-Binder-Promenade 15, 3100 St. Pölten
Nearby accommodations
Contact
27177/970767/2025-07-23 15:33:04