Donau Trail Wachau
October 2026
3500 Krems
3500 Krems
Wettbewerbe
- 10k Trailrun
- 24k Trailrun
- 34k Trailrun
- 56k Trailrun
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 246 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 246m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Josef-Wichner-Straße 1, Krems, 3500 Krems
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 24 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 800 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 800m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Josef-Wichner-Straße 1, Krems, 3500 Krems
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 08:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 34 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1169 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 1169m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Josef-Wichner-Straße 1, Krems, 3500 Krems
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 3, 2026 |
|---|---|
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 56 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 2200 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 2200m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Josef-Wichner-Straße 1, Krems, 3500 Krems
Nearby accommodations
Contact
28927/982907/2025-10-24 19:33:07