Kellerberglauf Grosskrut
August 2026
2143 Großkrut
2143 Großkrut
Wettbewerbe
- 4.8k
- 4.8k Nordic walk
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 4.8 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Großkrut Kellerberg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Großkrut Kellerberg
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 4.8 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | rolling course |
Course
This race is on a rolling course.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Großkrut Kellerberg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Großkrut Kellerberg
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 04:00 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | mountainous |
Course
This race is a mountain run.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Großkrut Kellerberg
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Großkrut Kellerberg
Nearby accommodations
Contact
8207/976038/2025-09-11 16:11:03