Kraigerseetriathlon
August 2026
9311 Überfeld
9311 Überfeld
Wettbewerbe
- Triathlon (10,3 km)
- Relay triathlon (Sprint distance)
- Triathlon (Sprint distance)
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 02:30 PM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.3 K |
| Cycling: | 7.5 K |
| Running: | 2.5 K |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Friedrich-Ludwig-Jahn-Weg, 9311 Überfeld
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Friedrich-Ludwig-Jahn-Weg, 9311 Überfeld
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:20 PM |
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.75 M |
| Cycling: | 20 M |
| Running: | 5 M |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Friedrich-Ludwig-Jahn-Weg, 9311 Überfeld
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Friedrich-Ludwig-Jahn-Weg, 9311 Überfeld
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, August 15, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.75 M |
| Cycling: | 20 M |
| Running: | 5 M |
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Friedrich-Ludwig-Jahn-Weg, 9311 Überfeld
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Friedrich-Ludwig-Jahn-Weg, 9311 Überfeld
Nearby accommodations
Contact
29570/974673/2025-08-28 15:31:04