Kufsteinerland Radmarathon
Sun, August 23, 2026
6330 Kufstein
6330 Kufstein
Wettbewerbe
- 48k Road cycling
- 95k Road cycling
- 120k Road cycling
Race Overview
| Date: | Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:40 AM |
| Sport: | Roadbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 48 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 400 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 400m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hans-Reisch-Straße, 6330 Kufstein, AT
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hans-Reisch-Straße, 6330 Kufstein, AT
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 AM |
| Sport: | Roadbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 95 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1160 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 1160m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hans-Reisch-Straße, 6330 Kufstein, AT
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hans-Reisch-Straße, 6330 Kufstein, AT
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Sunday, August 23, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:30 AM |
| Sport: | Roadbike |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 120 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1800 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 1800m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Hans-Reisch-Straße, 6330 Kufstein, AT
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Hans-Reisch-Straße, 6330 Kufstein, AT
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
28651/984377/2025-11-14 14:37:05