LechLauf - Das Laufevent in Weißenbach
September 2026
6671 Weissenbach am Lech
6671 Weissenbach am Lech
Wettbewerbe
- 6.8k
- 11k
- 24.5k Trailrun
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 6.8 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 50 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 50m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Fußballplatz 1, 6671 Weissenbach am Lech
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Fußballplatz 1, 6671 Weissenbach am Lech
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:15 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 11 K |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 65 meters |
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 65m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Fußballplatz 1, 6671 Weissenbach am Lech
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Fußballplatz 1, 6671 Weissenbach am Lech
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, September 19, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Distance: | 24.5 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1633 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1633m.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Am Fußballplatz 1, 6671 Weissenbach am Lech
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Am Fußballplatz 1, 6671 Weissenbach am Lech
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
29514/979431/2025-10-02 11:41:05