mozart 100 by UTMB
Sat, June 6, 2026
5020 Salzburg
5020 Salzburg
Wettbewerbe
- 9k Trailrun
- 23k Trailrun
- 37k Trailrun
- 45k Trailrun
- 92k Trailrun
- 120k Trailrun
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 10:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 9 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 300 meters |
Video
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 300m and descents with a total elevation loss of 300m.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 23 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 15 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1000 meters |
| Time limit: | 4 hours |
Video
Age restrictions
Participants must be 15 or older on race day.
Course
The start and finish lines for this mountain run are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 1000m and descents with a total elevation loss of 1000m.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 37 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | rolling course |
| Elevation gain: | 1700 meters |
Video
Course
This race is on a rolling course. The course has climbs with a total elevation gain of 1700m and descents with a total elevation loss of 1700m.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 45 K |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 2000 meters |
Video
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 2000m and descents with a total elevation loss of 2000m.
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 92 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 15 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 4700 meters |
| Time limit: | 20h hours |
Video
Age restrictions
Participants must be 15 or older on race day.
Course
The start and finish lines for this mountain run are in different locations. The course has climbs with a total elevation gain of 4700m and descents with a total elevation loss of 4700m.
Where is the finish?
What:
Finish: for the race: 92k Trailrun .
Where:
Kapitelplatz, Salzburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, June 6, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 120 K |
| Participants: | adults |
| Age: | older than 15 |
| Entry fees: | |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 5800 meters |
| Time limit: | 22h hours |
Video
Age restrictions
Participants must be 15 or older on race day.
Course
This mountain run is a single-loop course. The course has climbs with a total elevation gain of 5800m and descents with a total elevation loss of 5800m.
Where is the finish?
What:
Finish: for the race: 120k Trailrun .
Where:
Kapitelplatz, Salzburg
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
Mayerhofer & Friends Ultra Trail KG
Landstraßer Hauptstraße 57
1030 Wien
Austria
Email: run@mozart100.com
Links: Official race info |
Website
Landstraßer Hauptstraße 57
1030 Wien
Austria
Email: run@mozart100.com
Links: Official race info |
Website
6149/974898/2025-08-31 20:05:03