NÖ Frauenlauf
August 2026
3100 Sankt Pölten
3100 Sankt Pölten
Wettbewerbe
- 2.5k
- 5.2k
- 5.2k Nordic walk
- 9.8k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:15 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 2.5 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportzentrum NÖ, 3100 St. Pölten
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5.2 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportzentrum NÖ, 3100 St. Pölten
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:45 AM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 5.2 K |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportzentrum NÖ, 3100 St. Pölten
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Sunday, August 30, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:15 AM |
| Sport: | running |
| Distance: | 9.8 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Sportzentrum NÖ, 3100 St. Pölten
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
8196/976270/2025-09-12 11:21:03