16. Pöttschinger Aquathlon
Sat, August 29, 2026
7033 Pöttsching
7033 Pöttsching
Wettbewerbe
- Triathlon (22,2 km)
- Triathlon (44,3 km)
Race Overview
| Date: | Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.3 K |
| Cycling: | 18 K |
| Running: | 3.9 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Pöttschinger See, 7033 Pöttsching
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Pöttschinger See, 7033 Pöttsching
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Race Overview
| Date: | Saturday, August 29, 2026 |
|---|---|
| Sport: | triathlon |
| Swimming: | 0.8 K |
| Cycling: | 36 K |
| Running: | 7.5 K |
Registration
Online registration
Click here to go to online registration.Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Pöttschinger See, 7033 Pöttsching
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Pöttschinger See, 7033 Pöttsching
dp.event.participants.label
dp.event.participants.description
dp.event.results.label
dp.event.results.description
Nearby accommodations
Contact
28060/987336/2025-12-05 11:35:06