Poysdorfer Winzerlauf
October 2026
2170 Poysdorf
2170 Poysdorf
Wettbewerbe
- 3.3k
- 3.3k Nordic walk
- 10k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 3.33 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Poysdorf, Berggasse
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Poysdorf, Gstetten
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:30 PM |
| Sport: | nordic walking |
| Distance: | 3.33 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Poysdorf, Berggasse
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Poysdorf, Gstetten
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, October 10, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 03:30 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 10 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the start?
What:
Start for all races.
Where:
Poysdorf, Berggasse
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Poysdorf, Gstetten
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
5554/981917/2025-10-24 19:13:07