Steinbacher Dorflauf
July 2026
4853 Steinbach am Attersee
4853 Steinbach am Attersee
Wettbewerbe
- 3k
- 5.5k
- 11k
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:10 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 3 K |
| Participants: | adults |
| Course profile: | flat course |
Course
This race course is flat.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:45 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 5.5 K |
| Participants: | adults |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Please bear in mind that details about this event have been merely at this point forecast based on the previous year's event. Dates and races are subject to change.
Race Overview
| Date: | expected Saturday, July 4, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 05:45 PM |
| Sport: | running |
| Distance: | 11 K |
| Participants: | adults |
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
,
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
8129/970084/2025-07-17 17:51:03