Stuiben Trailrun
May 15 - May 16, 2026
6441 Umhausen
6441 Umhausen
Wettbewerbe
- 4k Trailrun
- 12.5k Trailrun
- 26.1k Trailrun
- 44.1k Trailrun
Race Overview
| Date: | Friday, May 15, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 PM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 4 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 450 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 450m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Farsterstraße 1, 6441 Umhausen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 11:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 12.5 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 700 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 700m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Farsterstraße 1, 6441 Umhausen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 09:30 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 26.1 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 1700 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 1700m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Farsterstraße 1, 6441 Umhausen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Race Overview
| Date: | Saturday, May 16, 2026 |
|---|---|
| Race start time: | 07:00 AM |
| Sport: | Trailrun |
| Event-Type: | race |
| Distance: | 44.1 K |
| Course profile: | mountainous |
| Elevation gain: | 3100 meters |
Course
This race is a mountain run. The course has climbs with a total elevation gain of 3100m.
Where is the finish?
What:
Finish for all races.
Where:
Farsterstraße 1, 6441 Umhausen
children/youth
Children and youth races will also be held. More details can be found in the organizer's official race information.
Nearby accommodations
Contact
27672/998985/2026-04-23 18:33:05